PREMIS LITERARIS

Es lliuren a Tremp els guardons de la 31a edició del Premi de Narrativa infantil i juvenil Anton Navarro

La temàtica dels treballs ha estat lliure, i com en les darreres convocatòries, s’ha introduït l’ús de la variant dialectal ribagorçanopallaresa en les bases del Concurs.
31 Premi Anton Navarro Foto Jordi Uriach 2
photo_camera Acte de lliurament de la 31a edició del Premi Anton Navarro / Jordi Uriach

Aquest diumenge, dia 27 de novembre, ha tingut lloc el lliurament de premis de la 31a edició del Premi de narrativa infantil i juvenil  Anton Navarro, al Teatre La Lira de Tremp. Aquest premi l’organitzen els consells comarcals de l’Alta Ribagorça, el Pallars Jussà i el Pallars Sobirà; i  els serveis de català respectius, adscrits al Consorci per a la Normalització Lingüística.

31 Premi Anton Navarro Foto Jordi Uriach
Acte de lliurament de la 31a edició del Premi Anton Navarro / Jordi Uriach

En aquesta edició, com en els certàmens anteriors, la temàtica dels treballs ha estat lliure, i com en les darreres convocatòries, s’ha introduït l’ús de la variant dialectal ribagorçanopallaresa en les bases del Concurs, no com a condició obligatòria, però sí com a aspecte important a valorar.

Els guardons van ser entregats pel jurat, que aquest any estava format per Glòria Francino Duardo, Josep Balagueró Sala i Rosa Amorós Capdevila, juntament amb els diferents representants institucionals de les tres comarques organitzadores. Hi havia Toni Millet Bastús, vicepresident primer del Consell Comarcal del Pallars Jussà; Josep Maria Puigarnau Peró, regidor de Promoció econòmica i 1r tinent d’alcalde de l’Ajuntament de Tremp; Antoni Flores Ardiaca, regidor de Seguretat ciutadana i 2n tinent d’alcalde de l’Ajuntament de Tremp; José Antonio Troguet, alcalde del Pont de Suert; Nil Monsó Ramon, 1r tinent d’alcalde de l’Ajuntament de la Vall de Boí; Laura Tristan Duplà, consellera de Cultura del Consell Comarcal del Pallars Sobirà; Sílvia Romero Galera, diputada del Parlament de Catalunya; i Balbina Escolà Corsà, directora del Centre de Normalització Lingüística de Lleida (CNL de Lleida). 

En aquesta edició han participat al concurs literari 17 centres d’ensenyament, entre escoles i instituts, i han estat seleccionats 195 treballs. Entre finalistes, guanyadors i accèssits han resultat premiats un total de 31 treballs: 

GRUP A (1r i 2n de primària) 

1r premi:        El meu nom, de Yukon Cosnard Farrero, de l’Escola Vall de Boí, de Barruera 

Finalistes:        El cargolet i la mallerenga, de Marc Donés Rodríguez, de l’Escola Vidal i Abad, de Vilaller 

La gosseta  i la Lara, d’Emma Ibáñez Haller, de l’Escola Vall de Boí, de Barruera 

Accèssits:        Sant Jordi, d’Úrsula Badia Guillamon, de l’Escola AESO, d’Isona 

                        Incendi a  Aransís, de Jan Llesuy Garreta, de l’Escola Valldeflors, de Tremp 

                        El bosc de les tenebres, de Diana Sans Font, de l’Escola Vall de Boí, de Barruera 

GRUP B (3r i 4t de primària) 

1r premi:        Una mossegada a l’escola, de Martí Nus Vidal, del Col·legi M. Immaculada, de Tremp 

Finalistes:        El bolet màgic, de Daniela Medina Pardo, de l’Escola Ribagorçana, del Pont de Suert 

                        Iaio Cotono, de Matís Baudú Solana, de l’Escola Ribagorçana, del Pont de Suert 

Accèssits:        Una pallaresa a París, de Roc Biosca Guiu, de l’Escola Àngel Serafí Casanovas, de Sort 

                        El nen lleig, de Teresa Benítez Bou, de l’Escola Valldeflors, de Tremp 

                        En busca de la veritat, d’Anna Franco Baigol, de l’Escola Àngel Serafí  

Casanovas, de Sort 

GRUP C (5è i 6è de primària) 

1r premi:        Un petó de nit, de Ribera Mestre Canut, de l’Escola La Closa, d’Esterri d’Àneu 

Finalistes:        En busca del bolet de moda, de Ferran Monsó Peguera, de l’Escola Ribagorçana, del Pont de Suert 

                        El peluix, de Pau Rivera Rigol, del Col·legi M. Immaculada, de Tremp                          

Accèssits:        Qui è la taupa?, de Cala Rosell Balagué, de l’Escola La Closa, d’Esterri d’Àneu 

Les emocions màgiques, de Martina Quina Castells, de l’Escola La Closa, d’Esterri d’Àneu 

A la muntanya no cal el mòbil, de Teia Farré Jordà, de l’Escola Vall de Boí, de Barruera 

GRUP D (1r i 2n d’ESO) 

1r premi:        Només un llibre?, de Julià Girós Martín, de l’Institut de Tremp 

Finalistes:        La llegenda de Mur, d’Emma Girós Martín, de l’Institut de Tremp 

                                   Tots som iguals de diferents, d’Odin Iglesias Moreno, del Col·legi M. Immaculada, de Tremp 

Accèssit:          Aventura als Pallars, d’ Hug Peretó Puiggròs, del Col·legi M. Immaculada, de Tremp 

9U8A0014
Acte de lliurament de la 31a edició del Premi Anton Navarro / Jordi Uriach

GRUP E (3r i 4t d’ESO) 

1r premi:        Conversa  a la vora del foc, d’Arnau Trogal Noray, de l’Institut El Pont de Suert 

Finalistes:        Estimar-se bé i millor, de Cristina Palacín Garcia, del Col·legi M. Immaculada, de Tremp 

                        La subsistència de la guerra, de Blai Morales Parramon, del Col·legi M. Immaculada, de Tremp 

Accèssit:          Les gallines fallaires, de Carlota Farrero Aixalà, de l’Institut El Pont de Suert 

GRUP F (Batxillerat i cicles formatius) 

1r premi:        Tupines, farrades i cullerots, els mestres de la vida, de Judit Feixa Molina, de l’Institut El Pont de Suert                          

Finalistes:        Els dies passen…, de Jan Monferrer Monclús, de l’Institut de Tremp 

                        Memento mori, de Joan Dòria Ribera, de l’Institut El Pont de Suert 

Accèssits:        Records que es queden al cor, d’Irene del Cueto Díaz, de l’Institut El Pont de Suert 

                        Si la foscor no fos por, d’Ares Canut Toro, de l’Institut Hug Roger III, de Sort 

comentaris