06.12.2019 |
Viure als Pirineus

RAMADERIA

Èxit de participació al 12è Concurs Nacional de Cavall Pirinenc celebrat a Puigcerdà

La jornada ha aplegat els principals criadors de cavalls de l'Alt Pirineu i Aran i del Ripollès.
Xavier Solé, de casa Berdié de Llavorsí, primer premi de sementals en el Concurs Nacional de cavall pirinenc celebrat a Puigcerdà
Xavier Solé, de casa Berdié de Llavorsí, primer premi de sementals en el Concurs Nacional de cavall pirinenc celebrat a Puigcerdà
Èxit de participació al 12è Concurs Nacional de Cavall Pirinenc celebrat a Puigcerdà

Puigcerdà ha tornat a ser la capital pirinenca del cavall Pirinenc Català. A la capital de la Cerdanya s'ha organitzat aquest dissabte el XIIè Concurs Morfològic Nacional de Cavall Pirinenc Català. La jornada ha aplegat els principals criadors de cavalls de la Cerdanya, l'Alt Urgell, el Pallars Sobirà, el Pallars Jussà, l'Alta Ribagorça, la Vall d'Aran i també la comarca del Ripollès.

Puigcerdà ha acollit per segon any consecutiu el Concurs Nacional de Cavall Pirinenc Català, un fet excepcional perquè la Federació del Cavall Pirinenc Català, que és qui l’organitza, té per costum anar alternant les comarques designades. Puigcerdà ja va acollir l’any passat l’esdeveniment, però problemes pressupostaris dels organitzadors a l’Alta Ribagorça, l’associació de criadors de la qual l’havia d’assumir aquest 2019, han propiciat que la capital cerdana hagi tornat a ser enguany l'organitzadora. 

El temps ha acompanyat, malgrat les baixes temperatures, i s'hi han pogut veure gairebé un centenar d'exemplars de Cavall Pirinenc Català provinents de totes les comarques de l'Alt Pirineu i Aran, a més de la comarca del Ripollès, repartits en les 6 categories ja tradicionals. Els resultats han estat publicats al blog de la Federació Cavall Pirinenc Català https://federaciocavallpirinenccatala.blogspot.com/

RESULTATS:

SOBRANYES (femelles 2018)
1a AFRODITA de la Sanera de Bolvir (CE)
2a POMET de Les Ferreres de Talltorta (CE)
3a PRINCESA de Joan Solé Espuga de Bescaran (AU)
4a POMETA18 de Ramaderia La Illa de Llanars (RI)
5a BERA de Xavier Planella Peitiví de Vilallonga de Ter (RI)

SOBRANYS (mascles 2018)
1r PIMPOLLO dels Engorgs de Meranges (CE)
2n GANDALL de Les Ferreres de Talltorta (CE)
3r LLUCIFER d'Eduard Aymerich Carrera de Bellver de Cerdanya (CE)
4t MILAN de Ramaderia Tubau de Pardines (RI)
5è JAGUAR de Xavier Planella Peitiví de Vilallonga de Ter (RI)

TERÇONES (femelles 2017)
1a FRUITA de Jonathan Padrones Espinosa d'Estamariu (AU)
2a GARROFA de Jordi Ravetllat Armengol de Bolvir (CE)
3a GALA de Les Ferreres de Talltorta (CE)
4a TRAGELLA de Ramaderia La Illa de Llanars (RI)
5a FLICA de Carlos Solé Socasau de Vielha (VA)

TERÇONS
1r RUFFI de Ramaderia La Illa de Llanars (RI)
2n ZEUS de Joan España Salesa de Salardú (VA)
3r TORRAT de Les Ferreres de Talltorta (CE)
4t RODRIGO d'Hermínia Cases Cauba de Bescaran (AU)
5è TORNADO de Xavier Jiménez Vernis de Saneja (CE)

PARELLES
1s UMAGINE+JOIA de Pere Tor Betriu d'Age (CE)
2s TINA+DOLÇA DE LA COROMINA de Jordi Solé i Jordi Corcoy de Molló (RI)
3s MELVITA+TANGO de Joan España Salesa de Salardú (VA)
4s LLUNA+BLADI d'Andreu Ramos Isus d'Alàs (AU)
5s SULTANA+DAKOTA d'Agustí Tarrats de Das (CE)

SEMENTALS
1r PILGREEN de Xavier Solé Sarrat de Llavorsí (PS)
2n JUNIOR de Sergio Mir Larruy d'Aubert (VA)
3r MANSO I de Santa Maria de Talló de Tartera (CE)
4t OLIVER de Pablo Moreno Martínez de Tor (PJ)
5è BARTON de Jonathan Padrones Espinosa d'Estamariu (AU)

 

Comentarios